MUDr. Jan Jehlík Tyršova 493 341 01 Horažďovice |
Tel.: +420 376512306 + 420 376511836 napište nám jan.jehlik@seznam.cz |
|
V případě, že se nám nedovoláte napište e-mail. |
Dětské infekční nemoci
Dětské infekční nemoci jsou staré stejně jako lidstvo…
Původně probíhaly trochu jinak. Řada z nemocí postihovala prapůvodně zvířata a teprve při užším styku zvířat s lidmi se na lidi adaptovala. Za příklad si můžeme vzít virus spalniček, který je velmi podobný viru psinky. Tento virus se postupně přizpůsobil lidem. Počet lidí se zvyšoval, lidé začali žít ve větších společenstvích a tím zajistili viru dobré podmínky k šíření a životu.
Dnešní „dětské nemoci“ původně probíhaly jako epidemie. Postihovaly v určité oblasti prakticky všechny obyvatele. Úmrtnost na tato onemocnění byla veliká. Ale ti co přežili byli již proti tomuto onemocnění odolní. To ale neplatilo o dětech narozených po epidemii. Ty onemocnět mohli, a také onemocněli. Proto se vžil název dětské infekční nemoci.
Úmrtnost nebo trvalé postižení byly u dětí časté do doby, než byl objeven vyvolavatel onemocnění a bylo možné vyvinout očkovací látku. V současné době existuje očkování proti většině dětských infekčních nemocí. Díky očkování se výrazně snížil počet onemocnění v zemích, kde se očkuje. Dokonce se některé dětské infekční nemoci přestaly vyskytovat vůbec. V naší republice to platí třeba o dětské obrně nebo záškrtu.
Dnes se můžete setkat s nemocemi jako jsou :
plané neštovice
příušnice
zarděnky
spalničky
spála
pátá nemoc
šestá nemoc
Plané neštovice (varicella)
Jaká je příčina?
Plané neštovice vyvolává virus. Když někdo onemocní, vylučuje v prvních dnech nemoci s vydechovaným vzduchem veliké množství viru. Jestliže jste plané neštovice ještě neprodělali a jste s nemocným v uzavřené místnosti, máte šanci větší než 90 %, že plané neštovice dostanete. Po získání infekce se v prvních deseti dnech neděje nic. Ale potom v rozmezí týdne až čtrnácti dnů to na Vás přijde.
Jaké jsou příznaky?
Začne stoupat teplota a na kůži se objeví vyrážka. Zprvu drobné skvrnky do velikosti 2 až 3 milimetrů, které se v průběhu několika hodin mění v puchýřky o průměru 3 až 6 milimetrů. Puchýřky mají nejdříve čirý obsah tekutiny, který se postupně mění na mléčně zkalený. Po několika dnech puchýřky zaschnou. Po několika dalších dnech se zaschlý stroupek uvolní.
Vyrážka se objevuje postupně v několika výsevech po sobě. Takže na kůži jsou vedle sebe různá stádia vyrážky. Typické je, že se vyrážka vyskytuje i ve vlasech.
Mimo vyrážky a horečky, která doprovází výsev na kůži, se velmi často připojí sice banální, ale zato velice nepříjemná věc a sice svědění. A svědit to může hodně. Když to svědí, nutí Vás to k podrbání a tady může být problém. Při rozškrábání puchýřků se do nich může dostat bakteriální infekce a na kůži zůstanou jizvy.
Horečka v prvních několika dnech je u planých neštovic běžná. Jestliže přetrvává déle, zvláště když už se neobjevuje další nová vyrážka může to signalizovat komplikace. Nejsou časté, ale mohou nastat. Může se objevit zápal plic nebo zánětlivé postižení mozečku - cerebelitida. To poznáte snadno. Kdo má cerebelitidu vypadá jako opilý. Má potíže s rovnováhou, netrefí se prstem na nos, ale na rozdíl od alkoholové opilosti konverzuje na úrovni odpovídající věku.
Oblíbený tekutý pudr je možno použít. Jeho hlavní účinek spočívá v tom, že vysušuje puchýřky, které dříve zaschnou. Tím se zkracuje a snižuje možnost bakteriální infekce puchýřků a případné vytvoření jizev.
A ještě něco. Jestliže máte Vy nebo spíše Vaše dítě plané neštovice uvědomte si jedno. Pokud pojedete k lékaři hromadnou dopravou, nakazíte ve vlaku či autobusu všechny, kteří dosud toto onemocnění neprodělali. Tím chci říci, nemáte-li možnost vlastní dopravy, neváhejte zavolat Vašeho lékaře a požádat jej o návštěvu.
U lékaře
Lékař celkově prohlédne a vyšetří. To v naprosté většině případů postačí k určení diagnozy. Při postižení mozečku stačí ve většině případů běžné neurologické vyšetření.
Při podezření na zápal plic se neobejdeme bez rentgenového vyšetření plic.
V případě komplikací jako je třeba zánět mozečku nebo zápal plic, zůstává nemocný v nemocnici, jinak, což je v naprosté většině případů, je léčen doma stejně, jak jsme si již řekli u první pomoci.
Očkování?
Očkovací látka proti planým neštovicím u nás k dispozici není. Tudíž ti, kdo plané neštovice dosud neprodělali, je mohou dostat. Pro ty, kteří se planých neštovic z nejrůznějších důvodů obávají (například plánovaná cesta do zahraničí), lze doporučit jediné. Nepřijít do styku s někým, kdo má toto onemocnění kratší dobu než sedm dnů od objevení se vyrážky.
Příušnice (parotitida)
Jaká je příčina?
Příušnice vyvolává virus. Nemocný jej vylučuje v prvních několika dnech vzduchem, který vydechuje. Nakažlivost je podstatně menší než u planých neštovic, ale pořád větší než 50 %. Doba od infekce po objevení prvních příznaků je deset až dvacet dnů.
Jaké jsou příznaky?
Spolu se vzestupem teploty se objeví těstovitý otok při úhlu spodní čelisti. Může zasahovat pod ucho a na vnější stranu krku. Není červený, ale může Vás na dotek lehce bolet. Do jednoho až tří dnů se stejný otok velmi pravděpodobně objeví i na druhé straně.
Vlastní otok příušních slinných žláz až tak nepříjemný není. Často ale bývá doprovázen bolestmi hlavy, zvracením a horečkou. Daleko vzácněji, s odstupem až několika dnů od začátku onemocnění se může u chlapců v pubertě nebo u mužů objevit otok varlete. Většinou jednostranný, vzácně oboustranný. Ten již dovede potrápit, protože bolí, někdy až ukrutně.
Zvracení a bolest hlavy mohou být značně úporné. Není dobré je podceňovat, protože u příušnic mohou být vyvolány zánětem mozkových blan a postižením slinivky břišní. Tyto komplikace již vyžadují zvláštní péči.
První pomoc
Při teplotě nad 38 stupňů prášek proti horečce. V každém případě klid na lůžku - tím předcházíme možným komplikacím jako je zánět varlete nebo zánět mozkových blan. Kromě toho je dobré hned od počátku podávat dietu. Stravu spíše kašovitou s omezením tuku, hlavně přepáleného. Vlastně podobnou dietu, jako při postižení žlučníku. Tím zase můžeme předejít postižení slinivky břišní.
U lékaře
Lékař Vás nejprve celkově vyšetří včetně základního neurologického vyšetření, aby vyloučil případný zánět mozkových blan. Někdy nemusí být otok příušních slinných žláz příliš výrazný. Vy udáváte, že jste byli ve styku s někým, kdo měl příušnice, a zároveň máte třeba zánět varlete.
V takovém případě může lékař odebrat krev na vyšetření protilátek proti příušnicím. Tím se pozná, zda obtíže, které máte, jsou způsobeny právě probíhajícími příušnicemi. Ze stejného odběru krve se dá také poznat, jestli došlo k postižení slinivky břišní.
V případě komplikací (zánět varlete, zánět mozkových blan, nebo výraznější postižení slinivky břišní) je nutná nemocniční léčba. V případě postižení varlat se podávají kortikosteroidy. V druhých dvou případech se hlavně monitoruje průběh onemocnění. Prognóza všech těchto komplikací je velice dobrá.
Zarděnky (rubeola)
Jaká je příčina?
Zarděnky vyvolává virus. Přenáší se vzduchem stejně jako u planých neštovic a příušnic. Nakažlivost je ještě o něco menší než u příušnic. Ale na rozdíl od všech ostatních dětských infekčních nemocí může být u zarděnek postižen plod. K nejvážnějšímu postižení plodu dochází v prvních třech měsících těhotenství.
Jestliže se u těhotné ženy prokáží zarděnky, lze z této indikace přerušit těhotenství do konce 16. týdne gravidity.
V roce 1982 bylo u nás zahájeno pravidelné očkování. Zprvu jenom žen a dívek. V posledních letech jsou ale očkovány již všechny děti. To má za následek, že se značně snížil až vymizel počet případů onemocnění u žen. Ojedinělé případy či malé epidemie se mohou vyskytnou hlavně u mužů ( nejčastěji branců).
Jaké jsou příznaky
Horečka může a nemusí být. Na kůži celého těla se postupně objeví vyrážka růžová až světle červená velikosti od dvou do čtyřech milimetrů. Nemusí být příliš výrazná. Někdy si jí ani nevšimneme.
Čeho si ale můžete lehce všimnout, je zduření mízních uzlin na krku. Ne na přední straně jako jsme zvyklí třeba u angíny. U zarděnek je to na zadní straně krku a za ušima. Často se na to přijde při česání, když hřeben naráží na bolestivé bouličky.
První pomoc
Průběh onemocnění je většinou tak lehký, že vystačíme pouze s prášky proti horečce jestliže se objeví. Vyšetření lékařem je nutné hlavně z epidemiologických důvodů s ohledem na případné těhotné ženy v okolí nemocného.
U lékaře
Lékař se zaměří především na vyšetření vyrážky a mízních uzlin na krku. V případě pochybností odebere krev na vyšetření protilátek proti zarděnkám.
Komplikace zarděnek jsou v současné době vzácné. Může se objevit porucha tvorby krevních destiček ( potom dojde k poruše srážení krve). Tato komplikace, je-li včasně léčena, má dobrou prognózu. Mimo to se vzácně může objevit zánět mozku a mozkových blan.
Jako pozdní komplikace, s odstupem i několika neděl po prodělaných zarděnkách, se mohou objevit výrazné bolesti kloubů. Trvají i několik týdnů, ale odezní i bez léčby.
Na rozdíl od toho vrozené zarděnky - to znamená onemocnění plodu během těhotenství může mít vážné až smrtící následky.
Co ovlivnit můžete, co neovlivníte
Když již zarděnky dostanete, chovejte se ohleduplně ke svému okolí a hlavně k ženám. Mluvím hlavně k mužům, neboť ti jsou potencionálně nejvíce ohroženi. Naopak pro těhotné ženy platí: Dostanete-li se do styku se zarděnkami, ohlaste to svému lékaři. V případě vyrážky doprovázené zvětšením uzlin na krku neváhejte s návštěvou lékaře.
Spalničky (morbilli)
Jaká je příčina?
Spalničky vyvolává virus. Šíří se vydechovaným vzduchem. Nakažlivost spalniček je ještě větší než u planých neštovic. Blíží se 100% u vnímavých jedinců v uzavřeném prostoru. Spalničky mohou probíhat velmi těžce s celou řadou komplikací. Ty mívaly často za následek trvalé postižení nebo smrt.
V naší zemi se pravidelně očkuje proti spalničkám od roku 1969. V posledním desetiletí jsou hlášené případy spalniček u nás prakticky jenom onemocněním cizinců.
Jaké jsou příznaky
Deset dnů po tom, co se infikujete, vystoupí teplota na 38 až 39 stupňů. Objeví se zánět spojivek, rýma a případně i kašel. To trvá čtyři dny. Pátý den začne vyrážka. Nejprve za ušima a šíří se na obličej, krk, trup a ruce a posléze i na nohy. Vyrážka je červená až červenohnědá, velikosti od třech do sedmi milimetrů. Po celou dobu máte vysoké horečky.
Infekční pro své okolí jste minimálně od vzestupu teplot do šestého dne ode dne, kdy se objeví vyrážka.
První pomoc
Stejně jako u jiných horečnatých stavů pomohou prášky proti horečce. Na zánět spojivek lze použít oční kapky. Při rýmě použít nosní kapky. Je to prevence relativně časté komplikace u dětí - zánětu středního ucha. Podezření na spalničky v každém případě konzultujte s Vaším ošetřujícím lékařem. Ale s tím, že si jste vědomi, že v případě spalniček jste vysoce infekční pro své okolí.
U lékaře
Váš lékař se zaměří při vyšetření na Vaši vyrážku. Celkově Vás vyšetří včetně základního neurologického vyšetření. Komplikací u spalniček býval často zápal plic, zánět mozku a mozkových blan, případně zánět středního ucha.
V případě, že Váš lékař bude mít podezření, že se o spalničky jedná, nebo si nebude jistý, může Vám odebrat krev na vyšetření protilátek. Tím se pozná, jestli spalničky opravdu proděláváte nebo ne.
Jsme očkovaní…
Díky očkování v naší republice je velice nepravděpodobné, že byste spalničky dostali. Ale očkování proti spalničkám patří mezi pravidelná očkování dětí. Po očkování se může stát, že se mezi pátým až šestnáctým dnem po očkování objeví zvýšená teplota až horečka doprovázená případně kašlem a rýmou, vzácně až zánět středního ucha.
Spála (skarlatina)
Jaká je příčina?
Spálu vyvolává bakterie Streptokok. I když to není úplně přesné. Spálu vyvolává produkt, který streptokok vylučuje. Jmenuje se erytrogenní toxin. Tento toxin je odpovědný za vytvoření vyrážky u spály. Spálou onemocní nejčastěji děti ve věku mezi třetím až desátým rokem. Proti spále se neočkuje. Protože vyvolavatelem je bakterie a nikoli virus, je možno použít účinná antibiotika.
Jaké jsou příznaky
Za dva až pět dnů po tom, co bylo dítě ve styku se spálou, se objeví horečka, bolesti v krku a případně zimnice, zvracení a bolesti břicha. Během 24 hodin dojde na kůži k výsevu vyrážky. Ta je jasně červená, velikosti jeden až dva milimetry. Je po celém těle, jen na obličeji není. Obličej je celý červený s výbledem kolem úst.
První pomoc
Při zvýšené teplotě podejte prášky proti horečce. Hlavně ale neodkládejte návštěvu lékaře. Čím dříve se začne účinná léčba antibiotiky, tím dříve odezní horečka. Ale co je hlavní, tím nejlépe zamezíte možným vážným komplikacím.
U lékaře
Lékař se zaměří hlavně na vyšetření krku a vyrážky. Může odebrat krev na sedimentaci a krevní obraz. Případně provede výtěr z krku. Potom Vašemu dítěti předepíše antibiotika nejčastěji a pošle Vás domů s tím, že přijdete na kontrolu.
Při kontrolním vyšetření se bude zaměřovat na vyšetření srdce a ledvin. V každém případě vyšetří moč. To je proto, že po spále, která je nedostatečně nebo pozdě léčená antibiotiky, může docházet k vážným poškozením srdce nebo ledvin.
Se spálou k lékaři
Když už Vaše dítě spálu dostane, neodkládejte návštěvu u Vašeho lékaře. Nemusí to být za hodinu nebo dvě, ale 24 hodin může být již dlouho.
Pátá a šestá nemoc
Jaká je příčina?
V obou případech je vyvolavatelem virus
Jaké jsou příznaky?
Pátá nemoc postihuje děti školního věku. Na kůži je vyrážka velikosti jednoho až dvou centimetrů. Vyskytuje se v malých školních epidemiích. Může být provázena zvýšením teploty. Odezní sama i bez léčby.
Šestá nemoc postihuje kojence do jednoho roku. Začíná vysokou horečkou, která trvá tři až pět dnů. Mimo horečky na dítěti lékař nic nenajde. Po třech až pěti dnech horečka prudce klesne a objeví se vyrážka, která připomíná nejspíše spálu nebo zarděnky.
Autor: MUDr. Hančil
1