MUDr. Jan Jehlík
Praktický lékař pro děti a dorost
MUDr. Jan Jehlík
Tyršova 493
341 01 Horažďovice
  Tel.: +420 376512306
+ 420 376511836
napište nám
V případě, že se nám nedovoláte napište e-mail.
Ordinační doba
Pondělí:
7:30 - 12:00
13:00 - 18:00

Úterý:
7:30 - 12:00
13:00 - 15:30 poradna pro kojence

Středa:
7:30 - 12:00
---------------

Čtvrtek:
7:30 - 12:00
13:00 - 15:30 poradna pro kojence

Pátek:
7:30 - 12:00
13:00 - 15:30 prevence,objednaní


Klíšťata
Věděli jste?
Klíšťata

Klíště - malý, ale nebezpečný predátor

 

29. června 2007,  aktualizováno 11:36

Kousnutí klíštěte může pro člověka znamenat velké zdravotní problémy, mnohdy s trvalými následky, a v některých případech i smrt. Pojďme se podívat, proč tomu tak je a co je vlastně klíště, ten malý predátor, zač.

Klíšťata jsou cizopasníci a patří mezi roztoče. Na světě se vyskytuje na 650 různých druhů. Ke svému vývoji tito malí tvorové potřebují krev. Během svého vývoje vajíčko - larva - nymfa  vystřídají několik hostitelů.

U nás je 17 druhů klíšťat

V České republice se můžeme setkat přibližně se 17 druhy. Pro člověka nejnebezpečnější je klíště obecné (Ixodes ricinus). Kromě člověka může být jeho hostitelem také mnoho jiných živočišných druhů, drobnými hlodavci počínaje až po velké kopytníky.

Klíště obecné se vyskytuje na vlhčích loukách a pastvinách, v křovinách, kde čekají na svého hostitele. Hostiteli larev a nymf jsou plazi, drobní savci a ptáci.

Klíšťata nepadají ze stromů

Zatímco dříve se uvádělo, že klíště se vyskytuje do výšky 700 metrů nad mořem, teď se mluví o lokalitách až 1200 metrů vysoko, což se týká například i Šumavy. Není však pravda, že "klíšťata padají ze stromů".

"Klíšťata se vyskytují maximálně do výšky jednoho metru. Záleží na jejich vývojových stadiích, během kterých se dostanou od země a z nižší trávy se dostanou až do keřů," popisuje Vlasta Danielová ze Státního zdravotního ústavu v Praze (SZÚ).

Nejčastěji se lidé nakazí po přisátí infikovaného klíštěte. Další možnou cestou přenosu je požití nepasterizovaného mléka či mléčných výrobků od nakažených krav, ovcí či koz.

 

Jak se předem připravit a chovat během návštěvy míst s předpokládaným výskytem klíšťat:

Zvolit oblek (zejména kalhoty) z hladké světlé látky; nevhodné je tmavé oblečení z látky s vlasem.
Použít repelentní přípravek, který je vhodné aplikovat na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže. Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční.
V terénu ohroženém výskytem klíšťat nesedat (nelehat) na zem, ani při použití pokrývky jako podložky.
Pohybovat se po cestách a nevstupovat volně do trávy, bylinné vegetace a křoví.
Při chůzi občas prohlédnout spodní část nohou (nohavice, punčochy) a sejmout eventuálně zachycená klíšťata (proto je výhodná světlá barva oblečení).
Na klíšťaty ohrožená místa nebrat s sebou psy, v případě nutnosti jen na vodítku.


Platí, že čím dříve klíště z kůže odstraníme, tím zmenšujeme riziko onemocnění. "Do těla se tak dostane menší dávka infekce," vysvětluje Danielová.

Důležitá je důkladná prohlídka

Proto je velice důležité, abychom se po příchodu z přírody prohlédli. "Doporučuji ale, aby prohlídek bylo více, protože některým klíšťatům trvá i několik hodin, než se přisají," upozorňuje Danielová. Opatrní bychom měli být především v případě dětí. "Mnoho rodičů zapomíná na prohlídku hlavy. Klíšťata se však ve vlasech snadno schovají, " vysvětluje odbornice.

Statistky onemocnění klíšťovou encefalitidou sleduje právě SZÚ, který také vydává upozornění o stupni aktivity klíšťat. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je i pravděpodobnost napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a tím nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Neměnící se aktivita klíšťat na stupni 3 v posledních týdnech je podle Vlasty Danielové ze SZÚ dána dvěma faktory.

"Prvním je období roku, jež v dlouhodobém průměru představuje vrchol aktivity populace klíštěte. Druhým faktorem je aktuální počasí, které je pro aktivitu klíštěte velmi příznivé," vysvětluje odbornice. Aktuální stupeň aktivity klíšťat uveřejňuje SZÚ na svých internetových stránkách: http://www.chmi.cz/meteo/ok/klistata.html.

Odstranění klíštěte je snadné

Odstranění klíštěte není složitou záležitostí. Měli bychom však pamatovat na několik pravidel. "Místo, kde se klíště přisálo, nikdy nemastíme krémem ani nezakapáváme olejem. Tím ho totiž zadusíte, a ono vyvrhne všechny své škodlivé látky do vašeho tělního oběhu," popisuje Čestmír Beneš ze SZÚ.

Také není nutné přemýšlet nad tím, zda klíště vytáčet po, nebo proti směru hodinových ručiček. "Klíště zakapeme alkoholovým dezinfekčním roztokem, třeba lihem či dezinfekcí z lékárny. Počkáme tři až pět minut a speciálními kleštičkami, které jsou běžně k dostání v lékárnách, chytneme klíště hned u kůže a kývavým pohybem uvolníme. Místo si pak znovu potřete dezinfekcí," popisuje Beneš.

Klíště nerozmačkáváme nehty, ale spláchneme do toalety nebo zašlápneme. Napadené místo sledujeme minimálně ještě dva týdny. "V místě přichycení klíštěte se objeví zarudlá pokožka. Pokud se během dvou až tří dnů nezvětší, nemusíme se obávat lymeské boreliózy," popisuje odborník.

Pokud se během tří týdnů zarudlá skvrna zvětšuje, máme zvýšenou teplotu, cítíme se unaveni nebo pociťujeme chřipkové příznaky, je potřeba navštívit lékaře. "Také bychom se měli po dobu tří týdnů pokud možno vyvarovat zvýšené tělesné námahy, stresu a nevystavovat se silnému slunečnímu záření," doplnil Beneš.

 

 

Mezi nejaktivnější ohniska klíšťové encefalitidy v ČR patří:

* Oblasti okolo Českého Krumlova, Českých Budějovic, Strakonic, Jindřichova Hradce, Tábora, Písku, Klatov, Plzně
* Praha a okolí, Příbramsko, Benešovsko, Královéhradecko
* Okolí Ústí nad Labem, Děčín
* Opava, Šumperk, Jeseník, Prostějov, Ostrava, Olomouc, Brno a jejich okolí
* Žďársko, Blansko, Znojemsko, Třebíčsko, Jihlavsko
(zdroj: Baxter)

 

 

7 nejčastějších mýtů o klíšťatech

foto: Profimedia.cz

Kolem klíšťat koluje spousta nejrůznějších pověr.


13. července 2007  14:28

Klíště skáče ze stromů. Zvířatům klíšťata neškodí. Uvádíme na pravou míru sedm nejčastějších mýtů o klíšťatech.

1 Klíště skáče ze stromů
Tito malí roztoči jsou sice nebezpeční a dokážou svého budoucího hostitele vyčichat a přeskočit na něj velmi rychle, rozhodně to však nejsou výsadkáři. Spíše pavoučí muži – na svou oběť přelezou, když se právě prochází kolem, tedy v trávě do výšky maximálně jednoho metru.
Podle toho, v jakém jsou zrovna vývojovém stadiu, osidlují klíšťata trávu různé výšky – larvy přežívají ve vlhkých teplých porostech v malé výšce, takže dosáhnou sotva na hlodavce. Nymfy a dospělci již vylezou výš, proto cizopasí na psech, jelenech nebo příležitostně i na člověku. Místo klobouku tedy oblékněte hlavně dlouhé kalhoty, jejichž konce zastrčíte do ponožek. Rukávy si nechte také dlouhé, nejraději ze světlé klouzavé látky, abyste klíšťata rychleji objevili a ztížili jim cestování po vašem těle vzhůru.

2 Pod ořešákem klíště nežije
Zákeřný roztoč žije jak na okrajích lesů, tak v zahradách a městských parcích, tedy i v trávě pod ořechy. Nepodařilo se potvrdit, že by je pach ořešáku odrazoval, mnohem úspěšnější jsou však pokusy s konzumací vitaminů skupiny B, tedy i piva.

3 Když jsem měl boreliózu, už ji nedostanu
Lymská borelióza je ve srovnání se zánětem mozku způsobeným klíšťaty častější. Pokud se včas zachytí, dá se poměrně úspěšně léčit antibiotiky, ale tělo se jí při každém dalším setkání musí znovu bránit, nevzniká proti ní imunita.

 

4 Očkovat se musí hlavně děti

Zatím existuje účinné očkování jen proti klíšťové encefalitidě. Některé pojišťovny na vakcíny připlácejí jen dětem a mladistvým do 18 nebo 26 let. Pokud je dítě jinak zdravé a navštěvuje rizikovou oblast často, má očkování samozřejmě smysl. Mnohem větší smysl však má, aby se nechali pravidelně očkovat jeho rodiče, nejvíce ze všeho jeho prarodiče. Jejich tělo totiž s nemocí nebojuje tak snadno a častěji pak může encefalitidě nebo borelióze podlehnout, trvalé následky jsou také závažnější. U dětí bývá průběh obou nemocí mírnější než u dospělých.

5 Zvířatům klíšťata neškodí
I pes nebo kočka může onemocnět lymskou boreliózou. Protože se u něj nevytvoří nápadná červená skvrna, jejich majitel si nemusí ničeho všimnout. Až zhruba po třech měsících může zvíře najednou začít kulhat, to už se nemoc stačila rozšířit na nervovou soustavu. Encefalitida se na psy nebo kočky nepřenáší, ale mohou onemocnět řadou jiných nemocí. Prevencí je očkování proti borelióze a používání prostředků odpuzujících hmyz a roztoče. Kočky bývají obecně citlivější na chemikálie, proto se velká část repelentů hodí jen pro psy.

6 Co nevoní komárům, nevoní ani klíšťatům
Při nákupu pro sebe, ale i pro čtyřnohého člena domácnosti si vybírejte produkty speciálně zacílené, skutečně účinný univerzální prostředek proti všemu hmyzu – blechám, ovádům, muchničkám, komárům či klíšťatům – neexistuje.

7 Jedinou možnou likvidací je spálení
Vytažené klíště spláchněte do toalety. V žádném případě ho nespalujte, mohlo by se rozlétnout do stran, a rozšířit tak virus či bakterie do okolí, zejména při zasažení oka. Američané doporučují klíště utopit v alkoholu a ten pak vylít, čeští odborníci radí roztoče spláchnout v toaletě. Zacházejte s ním vždy jako s potenciálně infekčním, při vytahování člověku i zvířeti používejte nejraději ochranné jednorázové rukavice. V přírodě uchopte a kýváním vyviklejte klíště přes papírový kapesník a zakopejte do země, snažte se přitom vyhnout doteku klíštěte. Máte-li po ruce alespoň trochu destilátu nebo parfému, použijte je jako dezinfekční prostředek. Rozhodně klíště nerozmačkávejte ani si je neodnášejte domů.

 

 


Chcete vidět, co Vás čeká?
Poodhalíme Vám roušku medicínského tajemství. V naší fotogalerii můžete vidět vše od našeho vybavení přes Vaše vyšetření až po léčbu Vašeho problému.